Savaşan Şahinler özgürleşiyor

AYDIN HASAN Ankara – Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki Blok 30 F-16 jetleri, Özgür Projesi ile kademeli olarak milli görev bilgisayarı ve yerli sistemlere sahip savaş uçaklarına dönüşüyor.  Modernize edilerek “Özgür” hale getirilen F-16’lar, test uçuşlarında milli lazer güdüm kiti takılı genel maksat bombaları ile hedefi 15 bin feet yükseklikten tam isabetle vurdu. Türk Hava Kuvvetleri’nin ana vurucu gücünü, F-16 savaş uçakları oluşturuyor.

ABD ile görüşmeleri süren Blok 70 seviyesindeki 40 F-16 uçağının gelmesi ile hava kuvvetlerindeki F-16 sayısı 284’e çıkacak. Envanterdeki 29 adet Blok 50 artı ile 50 adet Blok 40 savaş uçağı, ABD’den alınan kitlerle modernize edilecek. Böylece yeni alınanlarla toplamda 119 savaş uçağı, Blok 70 seviyesine çıkacak. Blok 30, 40 ve 50 seviyesindeki yaklaşık 165 F-16 savaş uçağının ise yapısal ömürleri uzatılırken; elektronik olarak da milli beyne sahip olacak şekilde aşamalı modernizasyonu için planlama yapıldı. Blok 30 jetlerin, Özgür 1 projesi çerçevesindeki modernizasyonları 2025’te tamamlanacak. F-16 jetlerinde Blok 30’ların Özgür 2 çerçevesindeki modernizasyonunun 2025-2027; blok 40 ve 50’lerin ise 2028-2030 döneminde yapılması planlandı. Modernize edilen uçaklara ASELSAN tarafından geliştirilen milli AESA burun radarı takılması ile bu uçaklar, 4 artı nesil savaş uçağı özelliği kazanacak. Bu uçakların hem radarı hem de görev bilgisayarları milli olacak.

ÖMÜRLERİ UZATILDI

Blok 30 uçakların modernizasyonu, envanterdeki uçak sayısının birden azalmaması için kademeli olarak Ankara TUSAŞ ile Eskişehir’deki Birinci Hava Bakım Fabrikası’nda yapılıyor. Özgür projesinin birinci aşamasında uçakların, yapısal iyileştirme ile 8 bin saat olan ömürleri 12 bin uçuş saatine çıkartılıyor. Özgür projesinin ikinci aşaması ile uçaklar milli aviyonik sistemler ile donatılıyor ve milli görev bilgisayarına sahip oluyor. Böylece milli mühimmat ve füzelerin uçaklara doğrudan entegrasyonu yapılabiliyor.

TEST UÇUŞU YAPILDI

Özgür Projesi çerçevesinde modernize edilen ilk Blok 30 F-16 uçağı, 2023 Mayıs ayında Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmişti. Yeni modernize edilen F-16 savaş uçaklarının test uçuşları, 15 bin feet (4572 metre) yükseklikte yapıldı. ASELSAN tarafından geliştirilen milli görev bilgisayarına sahip uçaklar, milli mühimmatlar LGK-82 ve LKG 84 ile hedefi tam isabetle vurdu. Lazer güdüm kitleri (LGK), MK82 ve MK 84 gibi genel maksat bombalarını akıllı mühimmata çeviriyor. Hassas vuruş kabiliyeti ile operasyon maliyetini büyük çapta düşüren LGK ile sabit – hareketli hedeflere karşı daha yüksek vuruş hassasiyeti, arttırılmış atış zarfı, daha düşük ikincil hasar ve atış sonrası hedef değiştirme kabiliyeti sağlanıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x